Het is natuurlijk plezierig als je werk hebt, maar het kan soms wat onhandig uitkomen. Omdat je bijvoorbeeld dringend iets anders moet doen of graag elders wilt zijn. Voor tal van dergelijke situaties hebben we in Nederland regelingen om legaal onder de arbeid uit te komen. Een kleine greep: ouderschapsverlof, kortdurend/langdurend zorgverlof, zwangerschaps- en bevallingsverlof, geboorteverlof en vakantieverlof. Tijdens een verlofopname kan een werknemer arbeidsongeschikt raken door ziekte. Ook dat kan onhandig uitkomen, maar gelukkig zijn daar ook weer tal van regelingen voor.
Ziekte regelen voor verlof

Inschrijven voor onze gratis Digi-kwest nieuwsbrief.
Een werknemer wil enkele maanden onbetaald verlof opnemen. Het gaat om volledig verlof over alle arbeidsuren. Zijn werkgever staat hier niet onwelwillend tegenover, maar kan niet overzien wat hij moet doen als de werknemer een ongeluk of iets dergelijks krijgt tijdens verlof. De werkgever heeft een ziekteverzuimverzekering afgesloten en voor de werknemers een collectieve WIA-aanvullingsverzekering. Via de inkomensadviseur krijgen wij de vraag wat er verwacht kan worden als de werknemer tijdens verlof ziek wordt.
Als de werknemer ziek wordt tijdens onbetaald verlof, dan heeft hij pas recht op loondoorbetaling bij ziekte op de eerste dag na afloop van het verlof. Dat is ook de eerste dag van de WIA-wachttijd. Het kan slim zijn om vooraf af te spreken dat het verlof eindigt zodra er sprake is van ziekte. Op die manier kan sneller begonnen worden met het vormgeven van de re-integratie. Natuurlijk is het van belang om de verzuimverzekeraar hierin mee te nemen.
Als een werknemer in de WIA komt, dan is zijn arbeidsverleden van belang. Allereerst omdat het loon in de referteperiode, dus voorafgaand aan de eerste ziektedag, bepalend is voor zijn WIA-dagloon. Bij WGA-instroom geldt daarnaast dat het arbeidsverleden bepaalt of er recht is op een WGA-loongerelateerde uitkering en hoelang deze duurt. Op dit punt kunnen we de werkgever en de werknemer geruststellen. Voor de vaststelling van het dagloon geldt dat als in een maand (of 4-wekenperiode) geen loon is ontvangen vanwege verlofopname, het loon uit de laatste maand voorafgaand aan het verlof wordt gebruikt. Mocht die maand buiten de referteperiode vallen, dan wordt het loon uit de eerste maand na afloop van het verlof gebruikt. Als er na een periode van verlof een WIA-uitkering wordt toegekend, dan worden voor het arbeidsverleden en de referte-eis de dagen (tot een maximum van achttien maanden) waarop de werknemer met onbetaald verlof was, gelijkgesteld met dagen waarover loon is ontvangen. Dit moet voorkomen dat verlof nadelig uitpakt bij onverhoopte arbeidsongeschiktheid.
De collectieve WIA-aanvullingsverzekering is ‘UWV-volgend’ en daardoor heeft het verlof in principe geen invloed op de aanvullende uitkering. Wel adviseren we de verzekeringsvoorwaarden nog op dit punt (door ons) te laten nakijken voor eventueel aanvullende bepalingen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de van toepassing zijnde cao, omdat hier ook rechten en verplichtingen bij verlof opgenomen kunnen zijn. En na dit alles; lekker met verlof!


