De CU wil opstaan voor het goede, door aan te pakken, te vereenvoudigen en te normeren. Ook het belastingstelsel en de sociale zekerheid moeten vereenvoudigd en verbeterd worden. De partij onderkent daarbij dat grote stelselherzieningen lang duren. De CU verplicht de regering daarom elk jaar een pakket met kleinere vereenvoudigingen van het regelwoud, de fiscaliteit en de sociale zekerheid uit te werken en door te voeren. Voor fiscaliteit betekent dit dat van inkomen uit werk de eerste € 30.000 belastingvrij wordt. Ook voor de sociale zekerheid zijn er uitgewerkte en minder uitgewerkte plannen.
Wat wil de ChristenUnie?

Inschrijven voor onze gratis Digi-kwest nieuwsbrief.
De CU wil de doorgeschoten flexibilisering in de vorm van een cultuur van uitbesteden en tijdelijke contracten tegengaan. Dat moet onder andere via de wetsvoorstellen ‘Meer zekerheid flexwerkers’ en ‘Verduidelijking beoordeling arbeidsrelaties en rechtsvermoeden’. Daarnaast moet het voor werkgevers (financieel) aantrekkelijker worden om mensen in vaste dienst te nemen. De CU wil daarom de premies voor het Arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof) en Algemeen werkloosheidsfonds (Awf) verlagen. Aan de andere kant moeten de verschillen tussen zelfstandigen en werknemers in loondienst worden verkleind. Een verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid is noodzakelijk. Fiscale voordelen voor zelfstandigen worden in een verstandig tempo omgevormd naar één werkendenkorting.
De vereenvoudiging en verbetering in de sociale zekerheid zorgt ervoor dat de verschillende regelingen in de WIA worden geüniformeerd. Er moet een niet nader uitgewerkte maatwerkregeling komen voor mensen die terminaal ziek zijn. Voor 35-minners komt er een oplossing binnen de WIA (we nemen aan verlaging van de uitkeringsgrens) of een verlicht bijstandsregime. Verder wordt voor de arbeidsongeschiktheidsbeoordeling het CBBS-functiebestand aangepast, zodat deeltijdfuncties beter meegenomen kunnen worden. Wat CU precies wil veranderen wordt niet uitgewerkt, maar dat er aandacht is voor het CBBS juichen we toe. Het moet makkelijker worden om gebruik te maken van re-integratie-instrumenten waarbij het niet moet uitmaken welke uitkering (WIA, WW, bijstand) van toepassing is. Ook voor de uitvoeringsellende binnen de WIA is er aandacht. De CU wil volledige duidelijkheid over de gemaakte fouten en een passende oplossing waarbij burgers financieel niet benadeeld worden.
Het huidige kabinet heeft aangekondigd de duur van de WW met 6 maanden te verlagen. Dit raakt met name werklozen die ook in de huidige arbeidsmarkt moeilijk een nieuwe baan kunnen vinden, zoals sommige ouderen of mensen met een beperking. De CU draait deze bezuiniging terug en handhaaft de duur van de WW op twee jaar. Er zijn bedrijven die met gebruik van de WW een bedrijfsmodel voeren van laagbetaalde seizoensarbeid door veelal arbeidsmigranten. Dat vindt de CU onwenselijk en voert een vereenvoudigingslag door waarin de WW meer wordt geüniformeerd en ten aanzien van de referte-eis versoberd.


