Een langdurig zieke werkneemster heeft een afspraak staan met een van onze arbeidsdeskundigen. Deze afspraak heeft een wonderlijk gevolg, want de werkneemster herstelt volledig. Prachtig nieuws, alleen de ontmoeting met de arbeidsdeskundige had in het geheel nog niet plaatsgevonden. Het plotselinge herstel is dan ook niet wat het lijkt.
Vreemde re-integratie door een arbeidsdeskundige!

Inschrijven voor onze gratis Digi-kwest nieuwsbrief.
Een van onze diensten is het verzorgen van arbeidsdeskundige onderzoeken. Dit doen we via www.arbeidsvisie.com, met als doel om verzuim weer in beweging te krijgen. Om een beeld te krijgen van bijzondere situaties neemt Janthony je mee in een van zijn recente onderzoeken.
Bij een grote werkgever is een vrouw na haar universitaire studie aan de slag gegaan. Inmiddels is ze er ruim tien jaar in dienst en het zijn bewogen jaren geweest. Binnen het werk is er namelijk regelmatig sprake geweest van een andere werkinhoud dankzij tal van reorganisaties. De werkneemster is actief geweest bij grootboekbeheer, heeft de facturenadministratie verzorgt, is eindverantwoordelijk geweest voor de financiële administratie van een bedrijfsonderdeel en heeft leidinggevende posities bekleed. Tussendoor is zij ook nog moeder geworden en is in blijde verwachting van een tweede telg als het ineens misgaat.
De werkneemster meldt zich ziek. Er is sprake van mentale problematiek. Lange tijd is er sprake van ‘geen benutbare mogelijkheden’ en tussendoor is er de WAZO-periode waardoor de wachttijd voor WIA wordt opgeschoven. Na het verlof is er sprake van verbetering van de belastbaarheid en de bedrijfsarts geeft aan dat ze ter opbouw van de belastbaarheid 2 dagen van 2 uur kan werken. Ondertussen hebben er ook gesprekken plaatsgevonden tussen werkgever en -nemer over het beëindigen van de arbeidsovereenkomst, omdat de werkneemster ander werk wil. Gezien het tijdspad in het verzuimproces wordt ook een arbeidsdeskundig onderzoek ingepland. Als Janthony het bedrijf binnenloopt, krijgt hij te horen dat de afspraak niet door kan en hoeft te gaan. De werkneemster heeft zich volledig hersteld gemeld en wil de ontbinding van de arbeidsovereenkomst regelen.
Hoewel volledig herstel natuurlijk een prachtige uitkomst is, ligt dat in deze situatie genuanceerder. De werkgever plant een driegesprek in met de werkneemster en de bedrijfsarts. Al snel blijkt dat van herstel geen sprake is. Door de afspraak met een arbeidsdeskundige raakte de werkneemster in paniek. Haar angst is dat de arbeidsdeskundige zal adviseren dat zij weer terug moet de organisatie in! Daar ziet ze heel erg tegenop, zo erg dat de gedachte alleen al de re-integratie belemmert. De werkneemster wil niet meer van reorganisatie naar reorganisatie, naar projectplannen die toch niet doorgaan, met verbeterplannen rondom processen die het proces alleen maar ingewikkelder maken. Ze wil werk waar zij energie van krijgt en niet alleen anderen een plezier doen! In die gedachtegang rest voor haar maar één uitweg; hersteld melden en de organisatie verlaten. Kortom; geen herstel, maar paniek.
Na zowel de werkgever als de werknemer gesproken te hebben is de arbeidsdeskundige conclusie van Janthony dat de resterende periode van vier maanden tot einde wachttijd het beste gericht kan worden op werk buiten de organisatie. Maar voor Janthony speelt er nog wel een issue: want mag re-integratie bij de eigen werkgever (spoor 1) zomaar worden uitgesloten? Worden er daardoor geen kansen gemist in de re-integratie? Wat zal het UWV hiervan vinden bij de beoordeling van het re-integratieverslag?
Janthony bespreekt de situatie met de bedrijfsarts. Deze is het helemaal eens met de gekozen focus op spoor 2 en komt met een aanvullend medisch advies. Naar aanleiding van het overleg komt zij tot de conclusie, dat: ‘gelet op de psychomedische situatie van de werkneemster die zodanig van aard is, dat de combinatie, het verrichten van werkzaamheden bij eigen werknemer en activiteiten, inzake het zoeken naar passend werk buiten werkgever, spoor 2, dermate belastend is, het advies is om de voornoemde activiteiten spoor 2 te handhaven en de werkzaamheden bij werkgever te beëindigen’.
Met dit advies kan het doelgerichte advies worden gegeven om te focussen op herstel en werk buiten de werkgever. De werknemer is uiteraard heel opgelucht over dit advies en de werkgever, die het beste wil voor de werkneemster, kan zich hierin vinden. Hiermee is er weer een verzuimdossier in goede beweging gekomen.