Het is weer raak en ditmaal is met name de Ziektewet aan de beurt. In de periode van 2016 tot maart dit jaar zijn bij in totaal 52.000 Ziektewetuitkeringen de inkomstenkorting mogelijk niet (volledig) uitgevoerd. Foutje van UWV-medewerkers die door onvoldoende ICT-borging tot nu toe niet ontdekt was. Net als bij de WIA-fouten is er een hersteloperatie opgestart. Die is voor de Ziektewet op z’n zachtst gezegd iets minder grondig ingestoken dan de WIA-hersteloperatie.
Makkelijke oplossing voor Ziektewet-moeilijkheden

Inschrijven voor onze gratis Digi-kwest nieuwsbrief.
De nieuwste minister van SZ&W mag, net als haar voorgangers de afgelopen jaren, met de billen bloot in de Tweede Kamer. Weer uitleggen wat er mis is gegaan bij UWV, uitleggen dat het allemaal beter zal gaan en dat fouten worden hersteld zonder dat werknemers en werkgevers er last van hebben. Hoe kan je het verontrustende nieuws dat het alweer misgaat bij de uitkeringsvaststelling door UWV een beetje positief brengen? Minister Paul doet het zo:
UWV werkt aan de verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening. In dat kader doet UWV voortdurend onderzoek, waardoor meer inzicht wordt verkregen in zaken die wel en niet goed gaan. Dit verbeterde inzicht leidt ook vaker tot herstelacties.
Het verbeterde inzicht leidt tot de conclusie dat uitkeringsgerechtigden of hun werkgever wel inkomsten hebben doorgegeven, maar UWV niet altijd iets gedaan heeft met die melding. Ook is voorgekomen dat UWV de doorgegeven inkomsten gekort heeft op de uitkering en daarbij de uitkering heeft omgezet in een voorschot. Daarvan is een voorschotbeschikking afgegeven maar vervolgens geen definitieve vaststelling gedaan.
In de Stand van de uitvoering van afgelopen juni werd gemeld dat UWV in een steekproef onder 52.000 uitkeringen heeft vastgesteld dat in ongeveer een kwart van de gevallen de juiste uitkering is verstrekt, maar zonder definitieve beschikking. In de helft van de gevallen is te veel uitgekeerd (gemiddeld € 2.400) en in een kwart van de gevallen te weinig (gemiddeld € 1.300). Daarnaast werd bekend gemaakt dat er bij ongeveer 3.0002 Wazo-uitkeringen het proces van inkomstenkorting onterecht is toegepast. Dat is niet goed stelt de minister vast.
Dankzij de verbetering van de door UWV geleverde kwaliteit moeten er Ziektewet- en Wazo-uitkering worden gecorrigeerd. Opmerkelijk daarbij is dat niet alle fouten worden gecorrigeerd. Omdat het voor een groter deel gaat om te veel betaalde uitkeringen en omdat de meeste uitkeringen al zijn beëindigd worden alleen uitkeringen die minder dan 6 maanden geleden zijn beëindigd herzien. Natuurlijk speelt bij de keuze ook de uitvoering een rol. UWV heeft al genoeg werk met andere herstelacties. Hoe dan ook, deze afbakening betekent dat UWV in totaal slechts 593 uitkeringen op juistheid onderzoekt, terwijl het gaat om duizenden verkeerd vastgestelde Ziektewetuitkeringen. Niet alleen de werknemers zijn hier potentieel gedupeerd; ook de werkgevers die immer financieel verantwoordelijk zijn voor de uitkeringen.
En WIA dan?
De afbakening van deze herstelactie leidt ertoe dat er bij 45 Ziektewetuitkeringen mogelijke overlap is met de uitkeringen van de hersteloperatie WIA-daglonen. Zoals hierboven vermeld betekent die afbakening dat UWV maar 593 uitkeringen op juistheid onderzoekt. Het gaat echter in totaal om 52.000 uitkeringen. De mogelijke overlap met WIA is dus veel groter en gaat in verhouding dan om bijna 4.000 WIA-uitkeringen.
Dit is nog niet alles
Bij de verbetering van de kwaliteit heeft UWV eerder al ontdekt dat ook in de vaststelling van Ziektewet-daglonen niet alles goed is gegaan, de aanpassing van dagloon op de minimumjeugdlonen niet altijd goed is vastgesteld en het proces rond de verstrekking van voorschotten in de Ziektewet niet altijd correct is verlopen. Hoe dat allemaal gecorrigeerd gaat worden en hoe groot de consequenties zijn horen we een volgende keer van de minister.
Ieder jaar wachten we weer met spanning af wat de premies en parameters van de Werkhervattingskas gaan doen. Normaal gesproken een indicatie van de volumeontwikkelingen in Ziektewet en WIA. Helaas moeten we constateren dat het ook een indicatie kan zijn van de ontwikkelingen in de kwaliteit van de uitvoering.