Terug naar overzicht
09 januari 2017

BeZaVa lijkt te werken

De Wet BeZaVa zorgt ervoor dat werkgevers meer financieel betrokken zijn bij werknemers die ziek uit dienst gaan. Het doel van de Wet is om Ziektewet- en WIA-instroom te beperken. UWV monitort of dat doel ook gehaald wordt. In de UWV Monitor ontwikkelingen Ziektewet 2010 – 2015 kunnen we de bevindingen van de uitvoeringsinstantie lezen. Een aantal interessante cijfers uit de monitor hebben we voor u verzameld.

Inschrijven voor onze gratis Digi-kwest nieuwsbrief.

De Wet BeZaVa zorgt ervoor dat werkgevers meer financieel betrokken zijn bij werknemers die ziek uit dienst gaan. Het doel van de Wet is om Ziektewet- en WIA-instroom te beperken. UWV monitort of dat doel ook gehaald wordt. In de UWV Monitor ontwikkelingen Ziektewet 2010 – 2015 kunnen we de bevindingen van de uitvoeringsinstantie lezen. Een aantal interessante cijfers uit de monitor hebben we voor u verzameld.

Het UWV vergelijkt de Ziektewet-vangnetters die onder BeZaVa vallen met een groep vangnetters die voor BeZaVa ziek is geworden. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in vangnetters afkomstig van kleine, middelgrote en grote werkgevers en van eigenrisicodragende en publiek verzekerde werkgevers. Medio 2016 zijn 7.900 van de 390.000 werkgevers (2%) eigenrisicodrager voor de Ziektewet, maar deze bedrijven vertegenwoordigen wel 35% van de totale loonsom.

Op elke 1.000 werknemers gaan er jaarlijks 6 tot 8 werknemers ziek uit dienst en krijgen op grond daarvan een Ziektewetuitkering. Dankzij BeZaVa zou de instroom beperkt en de uitstroom bevorderd moeten worden. UWV stelt dat je zou mogen verwachten dat vooral bij grote werkgevers de maatregelen vanuit BeZaVa effect zouden sorteren. Zij betalen immers een premie die volledig op het eigen instroomrisico wordt gebaseerd. Vreemd genoeg is het juist bij grote, publiek verzekerde bedrijven dat het instroompercentage sinds BeZaVa alleen maar is gestegen. UWV denkt dat dit komt door de groei van het aantal tijdelijke contracten en verschuivingen in contractvormen bij uitzendbedrijven. Of dat sluitende verklaringen zijn valt te betwijfelen aangezien de meerderheid van de uitzendbedrijven eigenrisicodrager is. Daarnaast is het instroompercentage bij middelgrote en kleine bedrijven wel gedaald en bij die werkgevers is ook in toenemende mate van flexibele contracten gebruik gemaakt.

In de UWV monitor kunnen we lezen dat de stijging van het instroompercentage wordt veroorzaakt door drie sectoren: Uitzendbedrijven, Havenbedrijf en Zakelijke dienstverlening. Voor zowel Havenbedrijven als de Zakelijke dienstverlening geldt dat het aantal dienstverbanden fors is gaan groeien sinds 2013. Deze groei komt vrijwel volledig voor rekening van tijdelijke contracten, de contractvorm met het hoogste risico om ziek uit dienst te gaan. Ook bij de uitzendbedrijven geldt dat er in toenemende mate wordt uitgezonden met tijdelijke contracten. Als een uitzendkracht tijdelijk gedetacheerd wordt, dan loopt het uitzendbureau minder financieel risico bij ziekte. Er moet dan alleen loon worden doorbetaald tot de einddatum van de detacheringsovereenkomst. Als de werknemer vervolgens in de Ziektewet belandt dan hoeft die uitkering echter niet aangevuld te worden. Als er sprake is van een uitzendovereenkomst met uitzendbeding moet de Ziektewetuitkering wel worden aangevuld. De cao van de Algemene Bond Uitzendondernemingen regelt hiervoor een aanvulling tot 91% in het eerste ziektejaar en tot 80% in het tweede jaar van ziekte.

Ondanks de ietwat tegenvallende instroomresultaten heeft BeZaVa wel haar successen. Net als bij de WIA ligt dat bijna volledig aan de 35%-grens. Na een jaar van ziekte wordt de vangnetter beoordeeld volgens WIA-normen en als er dan sprake is van minder dan 35% arbeidsongeschiktheid wordt de Ziektewetuitkering na een uitlooptermijn van een maand beëindigd. Bij ongeveer een derde van de vangnetters die de eerstejaarsbeoordeling ondergaat, wordt vastgesteld dat er sprake is van minder dan 35% arbeidsongeschiktheid. Voor BeZaVa lag het uitstroompercentage bij 15 maanden op 64%. In het eerste BeZaVa-jaar stijgt het naar 75% (eerste helft 2013) en 74% (tweede helft 2013). Van de 35-minners is rond de 30% een jaar na de eerstejaarsbeoordeling aan het werk. De gemiddelde ziekteduur van werknemers die ziek uit dienst zijn gegaan is met BeZaVa ruim 50 dagen korter geworden: van 333 dagen in 2012 naar 288 dagen in 2013. Ook de WIA-instroom van vangnetters is gedaald: van rond de 14% van de ziekmeldingen naar ongeveer 12%.

BeZaVa lijkt dus te werken.